Kushtet e Pėrdorimit

Miratimi i Marrėveshjes sė Pėrdoruesit

1-Duke u regjistruar dhe/ose pėrdorur Shėrbimet nė cdo mėnyrė, duke pėrfshirė por jo limituar nė shfletimin e Website-t, ju miratoni kėtė Marrėveshje dhe tė gjitha rregullat e tjera operative, politikat dhe procedurat qė mund tė publikohen kurdo nė website nga ne, secila nga te cilat ėshtė e perfshire sipas referencave dhe mund tė pėrditėsohet kurdo pa njoftim pėr ju.

2-Disa nga shėrbimet mund tė kenė terma dhe kushte shtesė tė pėrcaktuara nga ne nė kohe te ndryshme. Pėrdorimi i kėtyre sherbimeve me terma dhe kushte tė tjera janė tė pėrfshira nė Marrėveshjen tė Pėrdoruesit.

3- Kjo Marrėveshje vlen pėr tė gjithė shfrytėzuesit e shėrbimeve, duke pėrfshirė pa pėrjashtim pėrdoruesit tė cilėt janė kontribues tė pėrmbajtjes, informacioneve, materialeve apo shėrbimeve tė tjera tė regjistruara.

Pranueshmėria

Ju pėrfaqėsoni dhe miratoni se jeni tė paktėn 18 vjeē. Nėse jeni nėn moshėn 18 vjeē ju nuk mundeni qė pėr asnjė rrethanė apo arsye tė pėrdorni Shėrbimet tona. Ne mundemi qė nė bazė linjes sė veprimit tone, tė refuzojmė ofrimin e shėrbimit ndonjė personi ose subjekti dhe tė ndryshojmė kriteret e pėrshtatshmėrisė se tyre nė ēdo kohė. Ju jeni pėrgjegjės pėr t’u siguruar qė kjo Marrėveshje ėshtė nė pėrputhje me tė gjitha ligjet, rregullat dhe rregulloret nė fuqi dhe e drejta pėr t’u futur nė shėrbimet mund tė revokohet atehere kur kjo Marrėveshje apo pėrdormi i shėrbimeve ėshtė i ndaluar, ose masa e ofruar, shitja apo dispozitat bien ndesh me cilindo ligj tė aplikueshėm, rregull ose rregullore. Mė tej, Shėrbimet ofrohen vetėm pėr pėrdorimin tuaj dhe jo pėr shfrytėzim apo pėrfitim tė ndonjė pale tė tretė.

Pėrmbajtja

Pėr qėllimet e kėsaj Marrėveshje tė Pėrdoruesit, termi “Pėrmbajtje” pėrfshin pa kufizim, informacione, tė dhėna, tekst, fotografi, video, audio, mesazh i shkruar, artikuj, komente, grafikė dhe karakteristika interaktive tė gjeneruara, ose qė arrihen me/nėpėrmjet shėrbimeve. Pėr qėllimet e kėsaj Marrėveshje, “Permbajtja” gjithashtu pėrfshin tė gjithė Pėrmbajtjen e Pėrdoruesit (siē pėrcaktohet mė poshtė).

Pėrmbajtja e Pėrdoruesit

E gjithė pėrmbajtja e shtuar, krijuar, ngarkuar, dorėzuar, shpėrndarė ose e postuar nė website nga pėrdoruesit, nėse shpallet e transmetuar publikisht apo privatisht ėshtė pėrgjegjėsi Permbajtjes se Perdoruesit. Ju bini dakord qė e gjithė Pėrmbatja e Pėrdoruesit e dhėnė nga ju ėshtė e saktė, e plotė, e tanishme dhe nė pėrputhje me tė gjitha ligjet, rregullat dhe rregulloret. Nga momenti qė pranoni kėto kushte, Ju jeni dakord qė tė gjitha pėrmbajtjet, pėrfshirė dhe Pėrmbajtjen e Pėrdoruesit qė do tė akseksohen nga ju duke perdorur Sherbimin, do tė jetė nė pėrgjegjėsinė tuaj pėr cdo dėmtimin apo humbje ndaj jush ose ndonje pale tjetėr.

Njoftimet dhe kufizimet

Sherbimi do tė pėrmbajė Pėrmbajtje tė pėrcaktuar nga ne, partnerėt ose pėrdoruesit tanė dhe kjo Pėrmbajtja mbrohet nga tė drejtat e autorit, markat tregtare, markat e shėrbimit, patentat, sekretet tregtare ose tė drejtat e tjera tė pronarit. Ju do t’u pėrmbaheni dhe do tė mbani tė gjitha njoftimet e autorit, informacionin dhe kufizimet tė ēdo pėrmbajtje qė arrihen nėpėrmjet Shėrbimeve.

Duke pranuar Pėrmbajtjen e Pėrdoruesit/Kontratėn nė Tėrėsi , ju na jepni pa asnjė rezerve eksluzivitetin si dhe na kaloni te drejtat autoriale pasurore-ekonomike dhe ato jopasurore qė ne t’i pėrdorim kėto materiale duke i modifikuar, shkurtuar, riprodhuar apo shpėrndarė.

Disponueshmėria e pėrmbajtjes

Ne nuk do tė garantojmė se ēdo pėrmbajtje do tė dalė nė website. Ne rezervojmė tė drejtėn pėr tė, por nuk kemi asnjė detyrim pėr ta fshire, modifikuar ose manipuluar ēdo material nė bazė tė linjės sonė, nė ēdo kohė, pa ju njoftuar dhe pėr ēfarėdo arsye, (duke perfshire, dhe jo vetėm, kėrkesat nga palėt e treta apo autoritete qe kane lidhje me Pėrmbajtjen ose nėse ju mund tė keni shkelur Marrėveshjen e Pėrdoruesit).

Rregullat e sjelljes

Si kusht tė pėrdorimit, ju premtoni se nuk do ta pėrdorni shėrbimin pėr ndonjė qėllim qė ėshtė i ndaluar nė Kushtet e Pėrdorimit. Ju jeni pėrgjegjės pėr tė gjithė veprimtarinė tuaj nė website. Ju nuk do tė lejoni njė palė tė tretė, tė ndėrmarrė ndonjė veprim ose ngarkojė, shkarkojė, shpėrndajė pėrmbajtjen nėpėrmjet webiste-t. Ndalohet ēdo Pėrmbajtje qė:

1- Shkel ēdo patentė, markė tregtare, sekret tregtar, tė drejtėn e autorit, tė drejtėn e publicitetit apo tė drejtėn tjetėr tė ndonjė personi apo subjekti ose shkel ndonjė ligj apo detyrė kontraktuale.

2- Ju e dini ėshtė false, mashtruese, e rremė ose e pasakte;

3-Ėshtė e paligjshme, kėrcėnuese, abuzive, ngacmuese, diskreditues, vulgare, pornografike, ofenduese, cenon privatesine e te tjereve, pėrmban apo pėrshkruan lakuriqėsi, pėrmban apo pėrshkruan aktivitet seksual apo ėshtė e papėrshtatshme siē pėrcaktohet nė linjėn tonė;

4-Pėrbėn reklamė tė paautorizuar ose tė pakėrkuar;

5- Pėrmban viruse kompjuterike apo ndonjė kod tjetėr kompjuterik, fotografi apo programe qė janė projektuar me qėllimin qė tė dėmtojnė, limitojnė punėn apo qe marrin pa autorizim informacione te rendesishme te sistemit, fjalekalime apo te dhena nga palet e treta;

6-Pėrmban shtirje pėr ēdo person apo entitet, duke pėrfshirė edhe ndonjė prej punonjėsve apo pėrfaqėsuesve tanė;

7-Pėrfshin dokumentin e identifikimit tė dikujt apo informacione tė rėndėsishme financiare.

Ju nuk do tė dėshifroni, ose tė mundoheni pėr tė nxjerrė ndonjė kod tė website-t tonė. Ne gjithashtu rezervojmė tė drejtėn pėr qasje, pėr tė lexuar, ruajtur dhe zbuluar ēdo informacion qė nė mėnyrė tė arsyeshme besojmė se ėshtė e nevojshme pėr tė qenė nė pėrputhje me cdo ligj, rregull, proces gjyqėsor apo kėrkese qeveritare.

Shėrbimet e Palės sė Tretė

Sherbimi mund t’ju lejojė juve tė shkoni nė portale tė tjera duke pėrfshirė sponsorat tanė apo dhe ēdo media tjetėr. Kur ju hyni nė burimet e palės sė tretė, merrni persiper automatikisht riskun per cdo Permbajtje. Kėto burime tė tjera nuk janė nėn kontrollin tonė dhe ju duhet te dini se nuk jemi pėrgjegjės pėr pėrmbajtjen, saktėsinė apo ligjshmėrinė e materialeve.